badem slide 3
 
badem slide 1
 
badem slide 2
 

 

NEDEN BADEM EKELİM?

Badem tüketimi dünyada ve ülkemizde hızla artan bir tarım ürünüdür. Bu tüketim talebine karşılık badem üretimi ülkemizde çok yetersizdir. Özellikle kuruyemiş sektöründe kullanılan Nanporial bademin tamamına yakını yurtdışından (ABD’den) ithal edilmektedir. ABD, dünyada badem üretiminde %85’lik dilimi elinde tutmakta ve Türkiye dahil tüm dünya ülkelerine badem ihracatı yapmaktadır. Kısaca badem için ülkemiz diğer ülkelere yılda milyarlarca dolar ödeme yapmaktadır.

Ekonomik getirisi çok olan badem ekimi için çiftçimizin tarıma yeni açılan sahalar, verimsiz olduğu düşünülen tarım alanları ve çiftçilerimize ekonomik getirisi az olan (buğday, ayçiçeği gibi) ürünlerin yerine badem bahçesi tesis etmeleri ülkemiz ekonomisi açısından çok önemlidir.

Bizler, badem fidanı üretimi, satımı, meyvesinin pazarlanması için çiftçilerimize desteklerimizi sürdürmekteyiz. Balıkesir badem fidanı üretiminde 28 yılı aşkın süredir verdiği emekle bugün Türkiye’nin en büyük badem fidanı üretim bölgesidir.

Devletimizin 2006 yılında başlattığı Tarımsal destekleme projesi kapsamında çiftçilerimize dönüm başına destekleme verilmektedir. Ayrıca OGM çalışmaları ile özel orman kurulması çerçevesinde badem fidanı ekimi desteklenmektedir.

 

EKONOMİK GETİRİSİ NEDİR?

Badem fidanı ekiminden yaklaşık 4 yıl sonra 3-4 kg meyve vermeye başlar. 8-10 yaşlarındaki badem ağacı 8-10 kg meyve verebilmektedir. İyi bakımlı ağaçlarda 20-25 kg’a kadar ulaşabildiği görülmektedir. 10 yılda 10 dönüm bahçeden 280 adet badem fidanı karşılığı yaklaşık 2800 kg meyve alınabilmektedir. Fiyatlar ise iç talebe, ABD piyasa fiyatlarına ve dolardaki değişikliklere göre değişmektedir.

Sonuç olarak ülkemizin badem ihtiyacını karşılamak için binlerce dekar badem ekilmesi gerekmektedir.

İsmine doğru sertifikalı badem fidanı satışlarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Badem fidanı satın almak için tıklayınız..